Jedną z najczęściej spotykanych wad postawy, z którą zmaga się znaczna liczba osób, jest pogłębienie kifozy piersiowej, czyli tzw. plecy okrągłe. Dysfunkcji tej łatwo nabawić się przez złe nawyki, np. nieprawidłowe siedzenie przy biurku.

Sama pozycja może być też spowodowana czynnikami psychologiczno – emocjonalnymi. Postawa zamknięta charakteryzuje osoby, które są niepewne siebie lub zmagają się ze stresem. Przez przyjmowanie zamkniętej pozycji chcą się schować w swoim ciele i odciąć od negatywnych emocji. Poprawa postawy wpłynie więc tu nie tylko na zdrowie naszego aparatu ruchu, ale też na nasz obraz w oczach innych. Zaczniemy być postrzegani jako osoby bardziej pewne siebie i otwarte. Jeśli czytałeś poprzednie wpisy na temat postawy, wiesz już pewnie, że jedna dysfunkcja wpływa negatywnie na inne komponenty ciała. Przy zaokrąglonych plecach może występować też opisywana wcześniej protrakcja głowy i inne schorzenia, które warto zdiagnozować. Odnosząc się do niekorzystnych objawów, ciągłe pogłębianie kifozy piersiowej może wpłynąć nie tylko na ból pleców czy wątpliwe ,,walory estetyczne” naszej sylwetki, ale w dłuższej perspektywie możemy nabawić się częstych migren, bólu szyi, barków czy ramion.
Myślę, że wystraszyłeś się już wystarczająco, by znaleźć w sobie motywację do pracy nad sobą i do zmiany. Przejdźmy zatem do ćwiczeń, które pomogą nam poprawić nasz wygląd. Takich ćwiczeń może być mnóstwo. Kluczowe będzie tu rozciąganie mięśnia piersiowego i wzmacnianie antagonistów, czyli np. mięśnia czworobocznego. Dodatkowymi ćwiczeniami będą ćwiczenia elongacyjne czyli takie, które będą rozciągać nasz kręgosłup. Przedstawię Ci dziś trzy ćwiczenia, które stosuje często w swojej pracy.
Rozciąganie klatki piersiowej
Z pozycji klęku podpartego, wykonuj ruch odwodzenia ręki w górę i za siebie, staraj się patrzeć na łokieć. Odcinek lędźwiowy łącznie z brzuchem powinien być nieruchomo. Pracuj tylko klatką piersiową starając się ją jak najmocniej otworzyć.
Tempo ćwiczenia 2 sekundy w górę, 2 sekundy pauzy i 2 sekundy powrót w dół.
Wykonuj to ćwiczenie codziennie 3 serie po 10 powtórzeń na stronę.

Wiosłowanie
Do tego ćwiczenia można użyć hantli, taśm trx albo jeśli nie nie dysponujesz takim sprzętem wystarczą zwykłe butelki z wodą.
Ćwiczenie wzmacnia bardzo dobrze mięśnie pleców co pozwala nam się „wyprostować”
Pamiętaj o tym aby pracować łopatką, ruch powinieneś zaczynać od ściągnięcia łopatki a bark powinien być oddalony od ucha. Tempo ćwiczenia to 2 sekundy faza koncentryczna, czyli przybliżanie butelek do biodra, 1 sekunda pauzy u góry i 3 sekundy opuszczanie.
Wykonuj codziennie 3 serie po 15 powtórzeń.

Pozycja dziecka
Ćwiczenie z jogi, które świetnie rozciąga kręgosłup.
Usiądź na piętach, kolana ustaw szeroko i staraj się zejść jak najniżej jednocześnie wyciągając mocno ramiona do przodu.
Możesz robić to ćwiczenie przeplatając z tymi, które wskazałem powyżej lub na koniec sesji korekcyjnej. Wytrzymaj w tej pozycji 30 sekund.

Pamiętaj, że kluczową drogą do zmiany będą nie tylko ćwiczenia, ale również twoje nawyki. Łap się na tym jak siedzisz, w jakiej pozycji odpoczywasz i śpisz. Dąż zawsze do prawidłowej, neutralnej pozycji kręgosłupa. Efekty będą wtedy trwałe.