Termin rwa kulszowa to jedno z najczęściej wyszukiwanych haseł związanych z dysfunkcjami w obrębie aparatu ruchu. Skala problemu związana jest z faktem, że schorzenia tego można nabawić się praktycznie w każdym wieku i niezależnie od typu pracy zawodowej. W krótkim wyjaśnieniu rwa kulszowa to zespół objawów związanych z uciskiem nerwu kulszowego, najczęściej spowodowany patologią krążka międzykręgowego zwanego dyskiem, który uciska na wspomniany nerw. Osoby dotknięte rwą kulszową, zgłaszają ból i sztywność odcinka lędźwiowego, a także ból bioder promieniujący do uda, łydki czy stopy. Rzeczą niezbędną w leczeniu jest określenie stopnia problemu i występujących dolegliwości. Czasami ból nasila się tak bardzo, że ćwiczenia czy rehabilitacja mogą być niewystarczającą formą radzenia sobie z bólem. Pamiętaj zatem, że kluczowa będzie odpowiednia diagnoza przeprowadzona przez lekarza specjalistę lub fizjoterapeutę.
Na szczęście w zdecydowanej większości przypadków objawy nie są tak silne, aby leczenie wymagało interwencji chirurgicznej. Możemy wtedy pomóc sobie prostymi środkami, które będą wyraźnie łagodziły ból. Na pewno dobrą formą będą ćwiczenia mające za zadanie rozluźnić i rozciągnąć szczególnie napięte struktury, m.in. mięsień pośladkowy średni, który jest jednym z mięśni odpowiedzialnych za stabilizację miednicy. Przy słabych mięśniach brzucha to na nim będzie spoczywać większość pracy. Dochodzi wtedy do jego nadczynności i nadmiernego spięcia. Warto więc zadbać o jego rozluźnienie.
Rolowanie pośladka, poświęć na rozluźnianie tego miejsca około 3 – 4 minut
Noga powinna być ustawiona w rotacji zewnętrznej.

Rolowanie zewnętrznych mięśni pośladka. Na to miejsce również poświęć 3 – 4 minuty

Po rolowaniu przechodzimy do rozciągania mięśni pośladkowych, m.in mięśnia gruszkowatego, którego można świetnie rozciągnąć w rotacji zewnętrznej stawu biodrowego. Zrób 4 serie po 30 sekund rozciągania na stronę.

Sam problem rwy kulszowej bywa złożony. Ćwiczenia, które pomagają w jednym przypadku, niekoniecznie mogą dawać świetne rezultaty w innym. Na pewno warto spojrzeć na to schorzenie globalnie. Na rwę kulszową najmniej narażone są osoby, których kręgosłup i ciało są ustawione w prawidłowy sposób, więc sama prewencja wad postawy, odpowiednie ustawienie miednicy będzie kluczowe.