Jedną z najbardziej pomijanych przez nas struktur, które mają kluczowe znaczenie w zdrowym funkcjonowaniu ciała, są nasze stopy. Często nie zdajemy sobie sprawy jak ważna jest elastyczność i siła stóp, a o ewentualnych problemach w ich obrębie dowiadujemy się dopiero przy wystąpieniu stanów zapalnych lub zdiagnozowaniu płaskostopia. Nieprawidłowe ułożenie kości stępu czy zaburzenie pracy rozcięgna podeszwowego będą objawiały się też w wyższych segmentach ciała. Ułożenie stóp predysponuje technikę chodu i biegania. Jeśli źle postawimy stopę nasze kolano też przyjmie nieprawidłową pozycję, co doprowadzi do przeciążeń i kontuzji. To samo będzie dotyczyło zaburzeń w obrębie bioder, a także wad postawy i niszczenia kręgosłupa. Można więc z całą pewnością stwierdzić, że od nieprawidłowego funkcjonowania stopy będą zaczynały się problemy całego aparatu ruchu.
Zachowanie prawidłowych łuków stopy poprawia amortyzację całego ciała. Sportowcy, którzy wzmacniają i uelastyczniają stopę widzą wyraźną poprawę w zmniejszeniu liczby urazów i osiąganiu lepszych wyników sportowych. Poprawa elastyczności wpływa na znacznie lepsze przenoszenie obciążeń i w związku z tym lepsze ułożenie każdego segmentu w organizmie. Bardzo ważną strukturą, której nie możemy pominąć w treningu, jest rozcięgno podeszwowe, które utrzymuje kości stopy we właściwym ułożeniu. Chodzenie na co dzień w twardych butach sprawia że rozcięgno, jak i cała stopa są permanentnie ściśnięte. Każda technika rozluźniająca i uelastyczniająca będzie więc działała na plus.
Ćwiczenie nr 1Rolowanie stopy
Pamiętaj żeby dokładnie przerolować całą stopę. Świetnie sprawdzi się do tego piłka do lacross lub do tenisa ziemnego. Poniżej zamieszczam zdjęcia, nad jakimi obszarami warto się szczególnie skupić.



Po rolowaniu zadbaj o prawidłowe ustawienie stóp. Możesz to ocenić sprawdzając czy łuki stopy są uniesione i czy środek rzepki ustawia się w linii z drugim paluchem stopy. Na poniższym zdjęciu łuk stopy jest wyraźnie zniesiony, wydaje się jakby stopa zapadała się do środka :

Wykonaj następujące ćwiczenie:
Wyobraź sobie że stoisz na kartce papieru i starasz się przybliżyć dwa końce do siebie tak aby łuk stopy uniósł się do góry.

Uwaga do ćwiczenia: Pamiętaj, że ważne jest, aby zachować 3 punkty podparcia (mały i duży palec oraz, pięta), kiedy starasz się wytworzyć łuk stopy.
Wyuczenie prawidłowych wzorców ruchowych to najważniejsza rzecz. Dbanie o ustawienie stopy podczas chodzenia czy ćwiczeń jest kluczowe. Na początku trzeba jednak sprawić, że będziemy ustawiali stopy prawidłowo w najprostszych ćwiczeniach. Osobiście rekomenduje też trening na boso, pomaga to ocenić funkcjonowanie stopy i uwalnia stopę od ciasnych butów podczas ćwiczeń.